dsc_2282_fin_740w

…aneb kalorická bomba s třešničkou na závěr. Předně bych ale chtěla poděkovat Zdence za skvělý recept i s nezbytnými radami nám méně odvážným.

Den předem – suroviny a postup na pařížský krém:

2 šlehačky 40% tuku, 1 šlehačka 30% tuku, 300g čokolády na vaření Orion.

Do hrnce nalijeme šlehačky, do nich nalámeme čokoládu. Ohříváme a rozpouštíme čokoládu. Přivedeme pomalu k varu a vaříme cca 1 minutu za stálého míchání. Vychladlé dáme pořádně vychladit do lednice, do druhého dne. Jakmile jdeme plnit dort, vyšleháme ručním šlehačem na nejvyšší stupeň přímo v hrnci hned po vyndání z lednice, tj. dobře vychlazené. Krém je vyšlehaný, jakmile drží hezky tvar, ale nečekejte, že bude jako nadýchaná šlehačka, bude to opravdu hutná kalorická bomba! Na objemu nabude tak o 2-3 cm nad původní hladinu šlehaček.

dsc_2255_krem-v-rafku_640_w

Den předem, nebo v den D ráno – suroviny na korpus, průměr 22cm:

3vejce, 3lžíce moučkového cukru, 2 lžíce slunečnicového oleje, špetka soli do sněhu, 1 lžíce tmavého holandského kakaa, 3 lžíce polohrubé mouky, 1 lžička prášku do pečiva.

Nejprve vyšleháme bílky se špetkou soli do pevna. Pak přidáme 2 lžíce cukru, přešleháme. Pak po jednom přidáváme žloutky a ještě lžíci cukru. Nakonec přišleháme dvě lžíce oleje. Na závěr vařečkou nebo gumovou stěrkou zlehka zamícháme směs kakaa, mouky a prášku do pečiva. Hotové těsto nalejeme do vymazané a vysypané zavírací formy o průměru 22cm a dáme péct na 20 minut na horkovzduch do vyhřáté trouby na 180stupňů Celsia. Než budeme dort plnit, musí korpus vychladnout.

(Péct můžeme i ve formě, do které na dno přivřeme pečící papír a jinak nevymazáváme a nevysypáváme. Po upečení a vychladnutí pak boky objedneme nožem a oddělíme od formy.)

dsc_2263_odmasleno_640w

Krájecí poleva:

200g čokolády na vaření Orion nalámeme do plechového hrnku, který dáme ohřívat ve vodní lázni na mírném plameni. K čokoládě hned na začátku přidáme 6 lžic vody a za průběžného míchání čokoládu rozpouštíme. Na závěr přidáme kousek másla, cca 1 polévkovou lžíci. Jakmile je rozpuštěno, přidáme ještě 3 lžíce šlehačky 30%-ní. Zamícháme a jakmile je poleva hladká vypneme, vyndáme z vodní lázně a necháme chladnout. Dort poléváme, když je čokoláda při teplotě kolem 30stupňů, tj. vychladlá, ale ne zcela na pokojovou teplotu. Bude mít tu správnou konzistenci na rozvážné roztírání polevy po dortě i na bocích. Použijeme dlouhý nůž nebo paletku.

dsc_2269_polito_640w

Sestavení dortu:

Vychladlý korpus oddělíme nožem od stěn formy, oddělíme od pečícího papíru, pokud jsme ho pekli na něm a podložíme kolečkem pevného papíru (výkres, karton). Vrátíme zpět do zavírací formy. Karton nám pak poslouží jako pevná podložka pro přenesení dortu na mřížku k polévání a pak na podnos k servírování.

Do uzavřené formy s korpusem rozprostřeme vyšlehaný pařížský krém a urovnáme do roviny. Dáme vychladit, stačí třeba hodinku. Potom formu objedeme nožem, odstaníme ráfek a připravenou polevou správné teploty poljeme dort, včetně jeho boků. Množství podle receptu bude tak akorát i na nešikovné tahy bokem. Doporučuji si pod dort rozprostřít dostatečně velký pečící papír, případně podložit plechem, aby okolní mlsouni měli pak zjednodušený úklid po šéfcukráři.

dsc_2271_hotovo_640w

Na závěr vyšleháme poslední načatou šlehačku s cukrem a ozdobíme dort. Můžeme použít dostupné ozdoby – kandované třešně namočené v rumu, cukrové kuličky, čokoládové ozdoby, kupované ozdoby, domácí ozdoby, prostě podle možností domácnosti a odvahy šéfkuchaře …

dsc_2293_narezu_640w

Jestli stihnu vyfotit až nakrojíme, přidám i fotku řezu… Dobrou chuť!