dsc_0068_196_rez_640w

Popravdě, nechtěla jsem použít původní název tohoto dortu, naskýtaly se varianty jako zásah čokoládou, čokoládový útok a jiné, avšak po ochutnání jsem rezignovala. Nemám ráda spojování jídla se smrtí a jinými negativními zážitky, když jídlo, zvláště čokoládový dezert je zážitek vždy pozitivní. V tomto případě dělám výjimku, samotné ochutnávání je zážitek pro chuťové pohárky, další sousta už jsou zážitky pro celý nervový systém a okamžik slíznutí posledního drobečku je tečka, po které už chuťové buňky nezvládnou nic. Ani tu kávu či jiný konkurenční dezert, byť by to byl třeba medovník. Zážitek tak dokonalý, že nemáte už pomyšlení na žádné jiné slasti… Jak někdo při ochutnávání poznamenal: „Ten píše!“

dsc_0064_196_fin_640w

Suroviny těsto: 225 g čokolády (40-50% kakaa), 140 g másla, 4 vejce, 200 g cukru krupice, 4 vrchovaté lžíce polohrubé mouky (cca 80g), 1,5 lžičky prášku do pečiva, 4 lžíce kakaového prášku (cca 70g), 1 lžička vanilkového extraktu (tresti), 4 lžíce zakysané smetany (cca 130g)
Suroviny poleva: 215g smetany ke šlehání (kelímek Kunín), 350g čokolády (40-50% kakaa), balíček sekaných mandlí (nemusí být)

Osvědčenou čokoládu na tyto účely v přijatelné ceně najdete například v Kauflandu a raději jsme ji vyfotila. Je rozhodně leší než kterákoli tzv. „čokoláda na vaření“.

dsc_0024_196_cokolada_640w

Postup těsto:  Rozlámanou čokoládou s máslem rozpustíme ve vodní lázni, lžící nebo drátěnou metlou mícháme do hladka. Necháme mírně zchládnout. Úplně vychladlá hmota bude tužší, stačí mírně přihřát, aby byla zase řidší, lépe se nám pak zamíchá do těsta.

Celá vejce ušleháme s cukrem (alespoň 5 minut), vmícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva a kakaem. Nakonec do těsta zamícháme vanilkovou tresť, vlažnou směs másla s čokoládou a zakysanou smetanu. Vznikne tužší těsto, které rozetřeme do formy o průměru 24-25 cm vyložené papírem na pečení a upečeme při 180°C 40-50 minut. Necháme vychladnout.

Vychladlý korpus opatrně vyřízneme z formy a seřízneme horní tvrdou skořápku, která na těstě vznikne při pečení. Korpus pak opatrně rozřízneme na dvě placky.

dsc_9989_196_testo_640w

Postup krém: V menším hrnci zahřejeme smetanu. Jakmile začíná vařit ji odstavíme a nasypeme do ní nalámanou čokoládu. Mícháme drátěnou metlou až se čokoláda spojí se smetanou. Vzniklou hladkou hmotu necháme mírně vychladnout. Opět, čím je hmota teplejší, tím je řidší, takže ji použijeme jakmile má hustotu vhodnou na potírání dortu. Třetinu polevy namažeme mezi dva korpusy, třetinu na povrch a třetinu na boky. Potření dortu se vůbec neobávejte, záměrně nechávejte tahy lžící či nožem, v úhlednosti potření boků se taky nesoutěží a když nedokonalosti zasypete mandlemi, nikdo žádnou nedokonalost nepozná. Dort pak dáme ztuhnout do ledničky, ale  před podáváním ho nechte ovlažit na pokojovou teplotu.

dsc_0029_196_poleva_640w

Přeju plné chuťové zážitky!

Zdroj: http://www.mamincinyrecepty.cz/cokoladove/smrt-cokoladou, http://www.cacaoweb.net/deathbychocolate.html (upraveno)