dsc_6998_pis52wTato písmenka jsou vyrobena za pomoci vykrajovačky typu „patchwork“. Od doby, co se dostaly na trh, jsou velmi oblíbené nejen pro písmenka. Ale jak na ně, když je to tak titěrné a hmota vždy zůstane ve formičce? Jak s ní ven, anebo jak vůbec na to?

1.dsc_6968_pis11w1. Kousek hmoty vyválíme na placku, ale opravdu tence, co nejtenčeji, všimněte si, jak plytká je vykrajovačka. K tomu si připravíme kousek mikrotenu, který přehneme na půl, takže ho máme ve dvou vrstvách. Mezi tyto dvě vrstvy mikrotenu vložíme obdélníček hmoty, trošku větší než jsou písmenka, která budeme vykrajovat. Mikroten nenahrazujte jinou folií, třeba igelitem, nebo potravinovou foólií – není to ono. 2. dsc_6968_pis12w2. Připravíme si vykrajovačku a nástroj, kterým budeme odstraňovat z písmen přebytky hmoty. Máte doma různé sady kostic, s tím si vystačíte. Nemáte-li, vystačíte bezpečně se špičatým párátkem. Mám doma různé kostice a stejně používám párátko. Vykrajovačky na písmenka existují buď jednotlivě, nebo takové skupinové, jak vidíte na fotce. Písmena neoddělujte. A ani nedbejte přiloženého návodu, který radí vykrojit je všechny najednou a pak si jen vybírat, které potřebujeme. To je opravdu zbytečná babračka, postupně je postup!
3. dsc_6970_pis21_350w3. Hmotu máme tence vyválenou, obdélníček vložený mezi dva mikroteny, vybereme písmenko a přitlačíme ho do hmoty přes mikroten. Přitlačíme opravdu fest, můžeme s písmenkem zahýbat na podložce, aby se nám opravdu na všech místech prokrojilo až na podložku. Budete-li mít hmotu málo na tenko, buď se Vám vůbec nepodaří prokrojit, anebo Vám hmota poleze všude možně z písmneka ven a mikroten se Vám protrhne. 4. dsc_6973_pis22w4. Vykrojené písmenko otočíme i s mikrotenem rubem nahoru, lícem k podložce.
5. dsc_6978_pis31w5. Teď přijde čas párátka. Z rubové strany opatrně sloupneme jednu vrstvu mikrotenu, opatrně, aby písmenko zůstalo lícovou stranou stále přilepené k lícovému mikrotenu. Párátkem opatrně odstraníme všechny „okrojky“. V některých místech se možná stane, že je písmenko jakoby otřepené, což nevadí, protože pokud tuto proceduru děláme z rubové strany, otřepky jsou směrem do rubu a ve výsledku nejsou tolik vidět, jakobychom to dělali z lícové strany. 6. dsc_6980_pis32w6. Vlhkým štetcem písmenko zvlhčíme na několika místech. Štětec musí být jen vlhký, ne mokrý, po vytažení z vody ho rozhodně otřete do ubrousku. Hodně navlhčené písmenko Vám může na dortu klouzat, přebytečná voda nadělá fleky kolem písmen atd.
7. dsc_6982_pis41w7. Písmenko za pomoci lícového mikrotenu přeneseme na dort a rubovou navlhčenou stranou ho přilepíme na místo. Díky průhlednému mikrotenu se krásně trefíme na správné místo, díky tomu, že písmenko je k němu přilepené, jeho tvar se nám ani nehne, byť by byl roztodivnější. 8. dsc_6984_pis42w8. Po přilepení písmenka mikroten opatrně sloupneme, písmenko případně prstem přidržíme, aby neuklouzlo, pokud jsme ho navlhčili příliš. Pokud by se Vám písmenka na prsty lepila, můžete si prsty jemně oprášit kukuřičným škropem – jakoby napudrovat 🙂
9. dsc_6985_pis51w9. Písmenko máme přilepené na správném místě, kolem písmenka není žádný mokrý flek, písmenko není pokřivené a otřepené, případné otřepky byly směrem do rubu, čili směrem k dortu a ne směrem k oslavenci, kde by byly tolik vidět. 10.dsc_6998_pis52w10. A takový je výsledek na hotovém dortu. Zkuste to, popis je sice dlouhý, ale spíše detailní než složitý!